20 Kasım 2009 Cuma

çanta kutularım

bunlar iki kocaman kutuydu. atmadım elbet yeri gelir kullanırım diye. bu ilk pembe kutuyu kızıma aldığımız (biraz daha büyüyünce okuyabileceği) kitapları koymayı düşündüm. ama sonra başka bir yere yerleştirdim onları. bu da gardırobumuza tam uydu, içine çantalarımı doldurdum. bu kutu oyuncak kutusuydu. pembe kağıtla kaplayıp kenarlarındaki deseni kendim yaptım. yani bir yerlerden bulup boyadım. ve ortasından da bir kurdele geçirdim yine açmak için. o kadar.
bu kutu da bot kutusuydu. bunun da altını kahverengi kağıtla kaplayıp üzerini renkli kağıtlarla kapladım. ve kalan kağıt artıklarından da çiçek yaptım kapak üstüne o kadar.

bayramlığa toka

kızımın bayramlık elbisesine takım olarak yaptım bu tacı. daha doğrusu alttaki beyaz taç vardı elde. üzerine yaptım diyeyim.
öncelikle kumaştan kalp şeklinde parçalar kestim. bunu daha önce bir blogta görmüştüm. tişörtün bir omzuna yapmışlardı. oradan aklımda kaldığı kadar yapmaya çalıştım. sonra da dikdörtgen bir parça yaptım. baştaki amacım sadece bunun üzerine yapıp taca yapıştırmaktı. ama işin içine kurdele girdi sonra.


  
bu dikdörtgen parçanın orta kısmına diğer iki kısmı içeriye alt tarafa katlayacağımızı düşünerek kalp şeklindeki parçaları gelişi güzel makine ile diktim. aslında elde de yapılabilir tabi. sonra da bunu el dikişi ile kurdelenin işeretlediğim yerine diktim. ve kurdeleyi tacın üzerine yapıştırdım. aslında çok basit bir işlem sadece hafif uğraşmalı.
aslında manken olarak benim başımda biraz küçük oldu çiçek ama kızımın başında daha iyi durdu elbette. (üstteki fotoğraf onun)

yiğenime gömlek

bu da kızımın gömleğinden yiğenime diktiğim gömlek. evet ikisinin yaşları aynı. ay var arada sadece. doğumgünü armağanı olarak diktim. kızımın gömleğinin üzerinden kalıp çıkartarak yaptım. ve bir de çok mavi olduğu için pembe sutaşı ekledim o kadar. iyi günlerde giysin inşallah...

 

 

18 Kasım 2009 Çarşamba

kızıma bayramlık

bayram geldi, kızıma bayramlık diktim. model next'in sitesinden, kumaşım mahmutbey'den. yine bakarak diktim.


16 Kasım 2009 Pazartesi

kurumuş çiçeklerin hikayesi

çiçekler bahçeden kopardıklarım ile eşimin getirdiklerinden parçalar. kitap arasında kurutulup sonrasında kartonlara yapıştırıldı. çerçeve olarak simli kalemle kenarlarından geçildi. ve ince kurdele ile kağıtla bereber bağlandı. şimdiye kadar olan hikayesi bu...
bundan sonrasında da çerçevelenip duvara bir yerlere asılmayı bekliyorlar...

 12 Kasım 2009 Perşembe

kapı süsü çerçeveler

bu kapı süsünü bir katalogta görmüştüm ama bu şekilde değil. içleri kumaş kaplı tahtadan çerçeveler kalın bir kumaş parçasına tutturulup aynen bu şekilde duvara asılmıştı hatırladığım kadarıyla. zaten bir kumaş kataloğuydu galiba.benim de kapıya uyarlamak aklıma geldi,hem zaten çerçeveleri de çok severim.cicili bicili birşey neden olmasın kızımın odasına dedim.
o kadar uzun zaman oldu ki yapalı çok net hatırlamıyorum bazı ayrıntıları ama yazacağım elbet hatırladığım kadarıyla.
mukavva kestim öncelikle istediğim boyutta ve kaç tane yapacaksam.sonra onları bristol kağıdıyla kapladım,ama bristolün üzerine yapacaklarımı yaptıktan sonra.
ikisinde 9*13 cm. fotoğraf boyutunu köşelere yerleştirip karşı köşesine desenimi çizdim.

diğer ikisinde de kurdele, simli kalem, plastik kurdele (ikea'dan), simli uhu, pul gibi değişik malzemeler kullanarak enine çizgiler yaptım. bunlarda resim yok. fotoğrafları o şekilde çekmişim. ama fotoğraf koymadanda kullanabilirsiniz elbet. buradaki fotoğraf boyutumda 10*15 cm.

fotoğraf boyutuna göre köşelere kesik yaptım ve eski usülle fotoğrafları bu şekilde yerleştirdim. bristolle kapladıktan sonra arkalarını kapatmak için bristol parçası kesip yapıştırdım. ve kalın kurdeleyi de bu parçanın içerisinden geçirip yapıştırdım. kurdelelerin yukarı uçlarını da birbirine bağlayıp,kapının arkasındaki askıdan geçirip astım.
kapı süsü çerçevelerim hazır. aynı şeyi duvarda da kullanabilirsiniz çeşitli şekillerde...

peçete halkası

bu peçete halkalarını geçen yılbaşında yapmıştım. hatta yılbaşı soframı da fotoğraflamıştım ama malesef o fotoğraflarım silindi. bunu neden yazdım uzun uzun: çünkü bu yazımda olsaydı iyi olurdu diyerekten...
yapımı sizinde hemen anlayacağınız gibi çok basit. öncelikle aynı boyda kestiğim kurdeleleri (istediğiniz sayıda) şöyle bir elinizde çevirip dikiyorsunuz. en azından tutturuyorsunuz. sonra o kısma boncuklarınızı işliyorsunuz. bu kadar...

ütü masası yenileme

ütü masamın üzerindeki deseni hem beğenmiyordum hem de altındaki elyaf eskimişti artık. o yüzden bu değişikliğe gittim. internette bakındığım yerlerde de gördüğümden yapımı zor gelmedi. kumaş alıp başladım işe. öncelikle ütü masamı tersten kumaşımın üzerine yatırıp 10 cm. fazlalıkla kestim. kenarlarını kıvırdım aşağıda gördüğünüz şekilde.

ve bu katladığım kısımdan lastik geçirdim. siz iplik vb. birşeyde geçirebilirsiniz. lastik daha iyi sarar gibi geldi. bu arada kumaşın kenarını sağ tarafa yani ütü masasının düz kısmına getirirseniz o kenardan katlama yapmanıza gerek kalmaz. çünkü zaten o kenardan lastik de geçmeyecek.
sonra alttan sıralamayla eski elyaf,yeni elyaf,eski kılıf ve yeni kılıfım olmak üzere masaya geçiriyorum.

ütü masasının düz kenarından lastiğin uçlarını var gücümle çekip bağlıyorum.
ve ütü masam hazır. pek güzel bir fotoğraf olmadı akşam çeildiği için ama idareten artık...

4 Kasım 2009 Çarşamba

iğnedenliklere devam

bunlar da yaptığım diğer iğnedenlikler. birincisi internette de gördüğünüz heather bailey dizaynına ait.aslında çok uzun zaman önce yaptım ama üzerindeki düğmeyi ancak ekleyebildim. o yüzden de fotoğraflayamamıştım.


ikincisini de süt kapağından yaptım.1,5 litrelik plastik süt şisesinin kapağından. kapağın içine elyafla doldurulmış bir parça yaptım. aynen yoyo yapıp içini doldurmak gibi. sonrasında altına kumaş (yeni diktiğim gömleğin kumaşından) içine elyaflı yoyoyu yapıştırdım. ve ikisinin de uçlarını örtecek şekilde kurdele yapıştırdım araya. üzerini de su taşı ve daha ince bir kurdele ile süsledim. işte kullanıma hazır.

pijama takımım


bu da kendime diktiğim pijama takımım. kumaş annemin sandığından. daha biz çocukken alınmış sümerbank'tan sandıkta duruyor öyle,iyi ki dikişe başlamışım... bunun gibi bir sürü kumaş. tabi ben en güzellerini seçip aldım. öncelikle kendime dikip denedim;bakalım nasıl olacak diye. diğerleriyle ablama, kızıma ve çıkarsa yiğenlere de yapmayı düşünüyorum; düşünüyorum bakalım ne zaman gerçekleşir...
pazen kumaşıydı galiba o tarz kumaşların isimlerini karıştırıyorum hep. mağazalarda (aklıma gelen c&a ve la senza) bulunan pijama takımlarının kumaşına benziyor. fakat bu yüzünden değilde içten tüylendirilmiş olanı. aslında onun özel bir adı da vardı; sanırım şardon veya benzeri birşeydi.
varolan bir pijama takımımı şablon olarak kullanıp parçaları kestim. aslından bunu baştan fotoğraflıyordum fakat sonra işe dalınca unuttum. o yüzden malesef gösteremiyorum size biçmeyi. olsun siz bu seferlik sonuca bakın sadece...
üst ön parçaya, yakaya, kol ağızlarına ve paça uçlarına biye geçtim.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...