2 Mart 2010 Salı

kutu kaplamaya devam

işte size adım adım kutu kaplama. bu kutu kaplamanın her aşamasını atlamadan çekmeye çalıştım. bu benim artık kumaş kutum. ne kutusu derseniz kask kutusuydu.
tabi önce kutumuzun boyutuna uygun bir kağıt lazım. benimki büyük bir kutuydu. o yüzden sanırım kağıdımda 70*100 boyutundaydı.
bundan sonra kutumuzun ölçülerine göre kağıdı ortalayıp kutuyu tabanından yapıştırıyoruz.
yapıştırdıktan sonra kutunun karşılıklı iki tarafından yukarıda gördüğünüz şekilde kesiyoruz. yani yan kısmını tam kaplayacak biçimde.
sonrasında da kestiğimiz parçaları değilde diğer paylı kalmış parçaların yan kısmına gelen bölgeyi yapıştırıyoruz.ve dışta kalan payıda aşağıda gördüğünüz gibi yan tarafına katlayıp yapıştırıyoruz. üst kapak kısmında da yapıştırıp köşe kısımları maket bıçağı ile birbirinden ayırıyoruz.
diğer taraftı da aynı şekilde yapıştırdıktan sonra görüntü aşağı fotoğraflardaki gibi oluyor.
diğer tarafıda aynı şekilde yapmadan önce diğer taraftan gelen kağıdın hizasından bu taraftaki payımızı kesiyoruz. maksat fazla kağıt gitmeden bu kağıtları başka biryerde de değerlendirmek. ama siz boşverin diyorsanız tabi aynı şekilde yapıştırın gitsin. ama ben ayrıca üst kapak tarafına kağıt yetmeyeceğinden böyle birşey yaptım. buradan artan kağıtlarla kapak kısmını tamamlarım diye düşündüm.

yukarıda katladığımız fazlalık kısmını aşağıda da bu kısmın kesilmiş halini görüyorsunuz. bu şekilde kesip her iki tarafı da yapıştırıyoruz. kapak kısımlarını da aynı şekilde ortadan kesip ayırıyoruz.
bundan sonra yanlarda en önce kestiğimiz parçaları da yapıştırıp kutunun 4 tarafını kaplamış oluyoruz.
aşağıdaki kutunun bu şekilde kaplanmış fotoğrafı.
şimdi de sıra kapağın açık kalan kısımlarını halletmekte. kapağın iç tarafının boyutunu biraz aşacak şekilde paylı bir parça kesiyoruz. bu parçayı kapağın uzun kısmının iç tarafına kaplayıp fazlalıkları da arka yani ön tarafına doğru çevirip yapıştırıyoruz, aşağıda gördüğünüz gibi
sonrasında da açık kalan kısma göre bir başka kağıt kesip yapıştırıyoruz. ben burada dc-fix kullandım, renkten dolayı.
ve böylece üst kapaklarımız güzel bir görüntüye kavuşmuş oldu aşağıdaki gibi. alt küçük kapaklar için çok uğraşmadım. hem onlarda renkten dolayı uyumlu oldular hesaplamadan hem de içte kaldıkları için çokta fazla görünmeyeceklerinden...
en son aşama olarak kutumuzun etrafından 1 cm kalınlığında uçlarını üstte kapakların birleştiği yerde bitecek şekilde kurdele geçtim, yani yapıştırdım aşağıda gördüğünüz gibi...
böylece kutuyu kapatma şekli de çözülmüş oldu, görüntüsü ise aşağıdaki gibi...
en son bir rötuş olarak yaptığım şey ise yanda en son yapıştırdığımız kenarlardaki kağıdın uç kısmının görünmemesi ve benim kağıdımın biraz yıpranmış olması nedeniyle bir şerit olarak yine beyaz dc-fix'ten yapıştırdım. kurdelenin üzerinden geçmesi de hoş bir detay oldu bence.
ve işte kutumuzun en son üstten görüntüsü...
ve yine bir son dakika eklemesi oldu ki o bir gereklilikti. daha önceki kutumun yapımında da yazdığım gibi kurdelenin dibine tutacak birşey yapıştırırsanız daha sağlam olur çünkü yapıştırsanız bile açıp kaparken kurdeleye bir yük uygulandığından o yapışkan kolayca çıkabiliyor. ben de en son olarak aklıma bu detay geldiğinden kurdelenin en son ucunun kenarına aşağıda gördüğünüz gibi dc-fix'ten küçük parçalar yapıştırıp kenarlarından da daha belirgin olup yama gibi durmasın diye kalemle kontür geçtim. ve işte en en son görüntü...

3 yorum:

  1. canımbenim eline sağlık... harika olmuş...

    YanıtlaSil
  2. Ellerinize sağlık güzel olmuş, benim de bir kaç kutum var ve artık malzemelerimi koyacak yer sıkıntısı çekiyorum. Gösterdiğiniz bu işi deneyebilirim.

    YanıtlaSil
  3. görünce bayildim ellerinize saglik paylasim icin cok tesekkür ederim

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...